Our Sites

Scholarship Winners for Fall 2019

Scholarship Winners Fall 2019

Alex Adam

Alex Adam

Precision Machining Technology

Vincennes University

Michael Aja

Michael Aja

Welding and Fabrication Engineering Technology

Pennsylvania College of Technology

Hector Anguiano

Hector Anguiano

Mechatronics

Triton College

Tyler Bandle

Tyler Bandle

Automated Manufacturing Technology

Pennsylvania College of Technology

Erin Beaver

Erin Beaver

Welding and Fabrication Engineering Technology

Pennsylvania College of Technology

Evan Bratina

Evan Bratina

Mechanical Engineering

University of Illinois at Chicago

Adam Brock

Adam Brock

Advanced Welding Certificate

Harper Community College

David Caldwell

David Caldwell

Precision Machining Technology

North Dakota College of Science

Jose Camargo

Jose Camargo

Computer Integrated Manufacturing

Elgin Community College

Maria Cantin

Maria Cantin

Welding & Fabrication Engineering Technology

Pennsylvania College of Technology

Jeremy Carlson

Jeremy Carlson

Welding and Fabrication Engineering Technology

Pennsylvania College of Technology

Nathanael Chu

Nathanael Chu*

Mechanical Engineering

University of Texas at Austin

*U.K. Gupta Family Endowed Scholarship Recipient

Dylan Coomer

Dylan Coomer

Tool and Die Technologies

Moraine Park Technical College

Caleb Cutts

Caleb Cutts**

Mechanical Engineering

Auburn University

**John Grossheim Memorial (OPC) Scholarship Recipient

Joseph DeWolfe

Joseph DeWolfe

Machine Tool Technology

Linn-Benton Community College

Jerrett Euans

Jerrett Euans

CNC Machining and Tool-Making Technology

Kirkwood Community College

Ryan Henderson

Ryan Henderson

Additive Manufacturing and Design

Penn State

Bethany Huff

Bethany Huff

Welding

North Central Kansas Tech

Rosalynn Kowal

Rosalynn Kowal

Precision Machining Technology and Advanced CNC Programming

Vincennes University

Simon Mangold

Simon Mangold

Welding Technology

Chabot College

Jimmy McCann

Jimmy McCann

Welding and Fabrication Engineering Technology

Pennsylvania College of Technology

Adam Melcher

Adam Melcher

Welding and Fabrication Engineering Technology

Pennsylvania College of Technology

Abigail Meredick

Abigail Meredick

Industrial Design

Pennsylvania College of Technology

Matthew Pape

Matthew Pape

Welding and Fabrication Engineering Technology

The Pennsylvania College of Technology

Nicole Pomeroy

Nicole Pomeroy**

Mechanical Engineering

Valparaiso University

**John Grossheim Memorial (OPC) Scholarship Recipient

John Provenza, Jr.

John Provenza, Jr.

Automated Manufacturing Technology

Pennsylvania College of Technology

Robert Staudigel

Robert Staudigel

Welding and Fabrication Engineering Technology

Pennsylvania College of Technology

Luke Stolarski

Luke Stolarski

Welding and Fabrication Engineering Technology

Pennsylvania College of Technology

Sierra Strandberg

Sierra Strandberg

Industrial Technology and Management

Illinois Institute of Technology

Nicole Tepley

Nicole Tepley

Industrial and Systems Engineering

Virginia Polytechnic Institute and State University

Amanda Thompson

Amanda Thompson

Precision Machining and Manufacturing

Perry Technical Institute

Mickenna Turner

Mickenna Turner

Mechanical Engineering

University of Nevada, Reno

Rafal Waszkiewicz

Rafal Waszkiewicz

Manufacturing Operations

Kennesaw State University

Mark Wollander

Mark Wollander

Machine Tool Technology

Linn Benton Community College

Past Scholarship Recipients